Na Šolskem centru Nova Gorica že dolgo izvajajo projekte v programu Erasmus+, namenjene dijakom strokovnega in poklicnega izobraževanja, ki lahko v tujini opravljajo del praktičnega usposabljanja. Dijaki tehniške gimnazije, ki je tudi del Šolskega centra, pa so v zadnjih letih sodelovali v dveh projektih v okviru Erasmus+ mobilnosti, namenjenim udeležencem splošnega izobraževanja.

V februarju 2024 se je končal projekt Kulteh, katerega cilj je bilo mednarodno povezovanje s šolami v drugih evropskih državah z namenom, da se dijaki seznanijo z drugačnimi kulturnimi okolji in tehnološko razvitostjo držav gostiteljic ter spoznajo tamkajšnji šolski sistem in način življenja, hkrati pa dobijo priložnost za sporazumevanje v tujem jeziku in navežejo stike z vrstniki. Namen projekta za dijake zadnjega letnika tehniške gimanzije je bil spoznati delo v podjetjih, tako da so v prakso lahko prenesli teoretično znanje svojih strokovnih področij; v programu tehniške gimnazije dijaki namreč poslušajo predmete na eni od treh smeri: pri elektrotehniki, računalništvu ali strojništvu.

V šolskem letu 2022/23 so dijaki drugega letnika izbirali med potovanjem v Nemčijo ali Estonijo, kjer sta jih gostili šoli, s katerima je tehniška gimnazija že sodelovala v predhodnem projektu Suit. Prva skupina je konec novembra obiskala šolski center Bergisches Berufskolleg Wipperfüth v bližini Kölna, ki ponujaja izobraževanje na različnih tehniških smereh. Dijaki so sodelovali v spoznanvnih delavnicah, se naučili programirati del avtomatizirane proizvodne linije, obiskali podjetje Voss, ki proizvaja dele za avtomobilsko industrijo, ter si ogledali kölnske znamenitosti.

Druga skupina, je v marcu 2023 odletela v Estonijo. V kraju Rakvere vzhodno od Talina so bili gostje šolskega centra Ametikool, del katerega je sodobno opremljen dijaški dom, kjer so bili nastanjeni. Poleg kratkega tečaja estonščine in kuharske delavnice v pripravi tradicionalnih estonskih jedi, so se naučili osnov 3D modeliranja s programom Fusion, dva dijaka sta jim predstavila t.i. e-Estonijo. To je digitalizirana javna uprava, ki Estoncem z digitalno osebno izkaznico, omogoča opravljanje veliko storitev na spletu, imajo tudi spletne volitve. Ogledali so si tudi podjetje Foxway, ki se ukvarja z odkupom rabljenih računalnikov in pametnih telefonov, ki jih popravijo, obnovijo in vrnejo v uporabo.

V februarju letos je šest dijakov zaključnega letnika odšlo na praktično usposabljanje oziroma senčenje delovnih mest v špansko Cordobo. Z delom v podjetjih so pridobili delovne izkušnje v podjetjih na svojih strokovnih področjih, časa pa je bilo dovolj tudi tudi za izlete v okolico.

Erasmus+ je program Evropske unije, ki omogoča mednarodno sodelovanje na področju izobraževanja, usposabljanja, mladih in športa. Dijaki s sodelovanjem v projektih pridobivajo znanja in izkušnje, ki jih ne morejo pri pouku ter krepijo svojo zavest o pripadnosti Evropi.

Ponosni smo, ker smo letos uspeli pridobiti tudi akreditacijo za splošno izobraževanje, kar pomeni, da se bomo v letih do 2027 lahko prijavljali na kratkotrajne, 15 mesecev trajajoče projekte. Dijaki tehniške gimnazije bodo tako imeli možnost sodelovati na skupinskih in idividualnih mobilnostih, učitelji pa v mobilnostih osebja, oziroma  pri senčenju delovnih mest.

Akreditacija pomeni za našo šolo tudi odgovornost in zavezo, da si želimo konkretnih sprememb ter da imamo dolgoročen načrt, kako bomo te spremembe dosegli s pomočjo mednarodnega sodelovanja.